siatkówki oka Fundamentals Explained

Cukrzycowy obrzęk plamki żółtej DME to choroba związana z uszkodzeniem naczyń krwionośnych siatkówki oka, która pojawia się w przebiegu cukrzycy. Często traktowana jest jako kolejne stadium retinopatii cukrzycowej – podwyższony poziom glukozy we krwi uszkadza drobne naczynia krwionośne check here w oku.

Nowoczesna aparatura diagnostyczna i operacyjna oraz doskonałe techniki chirurgiczne pozwalają obecnie leczyć wiele chorób oczu we wczesnych stadiach. Oprócz terapii farmakologicznej, leczenie chorób siatkówki wykorzystuje: 

Prawidłowa, szybka i dokładna diagnostyka jest niezbędna do podjęcia działania. Oprócz standardowego badania dna oka najczęściej konieczne jest wykonanie tomografii oka oraz badania ultrasonograficznego gałki ocznej.

Druga metoda leczenia to kriosonda. Proces jest bardzo podobny do wcześniej opisanego, z tym że w tym przypadku miejsce przecieku płynu zamraża się.

postępująca degradacja ciała szklistego – wraz z wiekiem ciało szkliste, które wypełnia większą część gałki ocznej, może kurczyć się i oddzielać od siatkówki, co czasami prowadzi do jej rozerwania i odwarstwienia,

W pierwszych dniach po operacji pacjenci powinni spodziewać się dolegliwości takich jak pieczenie, zaczerwienienie i ból w okolicy oka. Te objawy mogą być łagodzone przez stosowanie specjalnych kropli do oczu i/lub maści przepisanych przez lekarza.

Zarezerwuj wizytę i pozwól, aby nasz zespół udzielił Ci dokładnych zaleceń dotyczących tego, jakie leczenie (jeśli w ogóle) jest najlepszą opcją dla Twoich oczu.

Oprócz tych przyczyn istnieje kilka czynników ryzyka, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo odklejenia siatkówki. Należą do nich:

Wówczas naczynia zaczynają „przeciekać”, co może doprowadzić do obrzęku siatkówki. Cukrzycowy obrzęk plamki jest najczęstszą przyczyną pogorszenia ostrości wzroku  w przebiegu retinopatii cukrzycowej.

Zaniepokoić powinny jednak błyski pojawiające się przed oczami, zarówno w dzień jak i w nocy oraz przesuwające się cały czas w polu widzenia czarne muszki, kropki lub czarny deszcz, a także zaburzenia widzenia, np. pojawienie się zasłony upośledzającej widzenie – od strony nosa lub skroni lub uczucie jakbyśmy spoglądali przez firankę.

Dzięki gęstemu upakowaniu czopków osiągamy bardzo dużą ostrość widzenia. Do swego działania wymagają dużego natężenia światła. Wrażliwość czopków na trzy podstawowe barwy (czerwona, zielona i niebieska) pozwala na widzenie barwne.

Występuje na skutek przerwania siatkówki, które uniemożliwia przedostawanie się cieczy podsiatkówkowej z ciała szklistego do obszaru podsiatkówkowego.

Nasza poradnia okulistyczna w Krakowie jest miejscem, w którym nie tylko diagnozujemy, ale także leczymy choroby narządu wzroku Zapraszamy na konsultacje z naszymi specjalistami.

Leczenie odklejenia siatkówki oka nie kończy się oczywiście na wykonaniu zabiegu. Niezbędna jest rekonwalescencja i oszczędzający tryb życia, które zwiększają szansę na to, że siatkówka będzie trwale umocowana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *